ANADOLU SİGORTA
DASK – Deprem Sigortası

Anasayfa

Konut Sigortaları

DASK – Deprem Sigortası

DASK – Deprem Sigortası

DASK yani deprem sigortası, deprem kuşağında yer alan ülkemizdeki konutların deprem sebebiyle gördüğü zararın karşılanması amacıyla düzenlenen sigortalardır.Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu ve özellikle Asya ve Avrupa arasındaki fay hatlarının birleşim bölgesinde bulunduğu bilinmektedir. Tarihi boyunca yıkıcı depremlere sahne olan Anadolu, son olarak Marmara depremi ile on binlerce insanını kaybetmiştir. Özellikle büyük şehirlerde görülen çarpık yapılaşma sonucunda binaların hasar gördüğü bu depremden sonra yasa koyucu tarafından zorunlu hale getirilen DASK ile depremde zarar gören binaların sahiplerinin maddi zararının karşılanması ve depremin etkilerinin azaltılması amaçlanmıştır.

Deprem sigortası denildiğinde karşımıza iki farklı deprem sigortası çıkmaktadır. Çoğumuz deprem sigortası ile Marmara Depremi’nden sonra yasal zorunluluk haline getirilen zorunlu deprem sigortası yani DASK’ı anlarız. Ancak DASK dışında da deprem teminatı bulunan sigorta poliçeleri vardır.

DASK Deprem Sigortası Detayları

Deprem asla istenmeyen ve ağır sonuçları olan bir doğa felaketidir. Önlenemeyen ve öngörülemeyen bu afet için yapabileceğiniz en doğru şey mülklerinizi tam anlamıyla güvene almaktır.

Bir yapı ile ilgili DASK poliçesinin olması aynı yapı için özel bir deprem sigortası yapılmasına engel değildir. Çünkü DASK poliçeleri kanundan kaynaklanan bir zorunluluktur ve teminatlar ile limitleri her yıl devlet tarafından belirlenir. Devlet, deprem halinde ortaya çıkan hasar için ödenecek tazminat miktarını belli düzeyde tutmaktadır. Örneğin sizin eviniz 500.000 TL değerinde iken bölgedeki diğer konutlar baz alınarak ve o yılın ekonomik verilerine göre yapılacak hesaplama sonucunda evinizin değeri üzerinden değil, 250.000 TL üzerinden poliçe limiti belirlenir. Bu konuya ilişkin veriler ve her yıl açıklanan DASK rakamları hakkında ilgili bakanlığın resmi sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Ancak sizin eviniz çok daha fazla değere sahipken DASK sebebiyle olası bir depremde alacağınız tazminat çok daha düşük olacaksa, yapabileceğiniz en mantıklı şey, DASK yanında özel bir deprem sigortası yaptırmak olacaktır. DASK limitlerinin üstünde kalan değer için de mülkünüze sigorta yaptırabilir ve olası bir hasarda hem DASK hem de özel deprem sigortasından evinizin gerçek bedelinin tamamını tahsil etmiş olursunuz.

Bunun yanında eviniz için yaptıracağınız bir sigorta poliçesine deprem klozu ekleterek, yine DASK limitleri üstündeki kısım için kendinizi teminata alabilirsiniz.

Türkiye gibi Dünya’nın deprem açısından en riskli bölgelerinden birinde yaşıyorsanız gayrimenkullerinizi hem DASK hem de özel deprem sigortası ile güvenceye almak gerekir. Özellikle İstanbul gibi büyük depremlere gebe bir bölgede, yatırımlarınızın olası bir depremde tam anlamıyla güvence altına alınması için kapsamlı bir sigorta korumasına ihtiyacınız vardır. DASK limitleri dahilinde sağlanan teminata ek olarak mülkünüzün rayiç bedeli üzerinden kalan kısım için de ayrı bir deprem sigortası yaptırmanız sizi ve sevdiklerinizi güvenceye alır.

DASK sigortası neden zorunludur ?

Yasal düzenleme ile ülkemizdeki tüm gayrı menkullerin zorunlu olarak DASK poliçesi ile sigortalanması mecburi hale getirilmiştir.

DASK sigortasının amacı;

 • Ülkemizdeki tüm konutları depreme karşı güvenceye almak,
 • Deprem sebebiyle ortaya çıkan mali hasarları reasüre yolu ile paylaşmak,
 • Devletin deprem kaynakları giderlerini azaltmak ve mevcut bir fon oluşturmak,
 • Sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamak,
 • Ülke genelinde sigorta bilinci oluşturmak,

Olarak sıralanabilir.

DASK Sigortası Nasıl Fiyatlandırılır?

DASK poliçe bedeli binalar için sabittir ve her yıl Bakanlar Kurulu ve ilgili bakanlık tarafından belirlenmektedir. Bu yüzden DASK poliçeleri açısından farklı sigorta şirketlerinin primleri arasında herhangi bir fark bulunmaz. DASK ile, deprem sonucunda meydana gelen mali hasarların, yangın, patlama, su baskını, yer kayması ve benzeri mali külfetlerin giderilmesi amaçlanır. Riskin gerçekleşmesi halinde poliçe limitleri dahilinde konut sahibine hasar ödemesi yapılmaktadır. Binanın tamamen veya kısmen hasar görmüş olması DASK teminatından yararlanmasına engel teşkil etmez. Binanın temelleri dahil olmak üzere her türlü birimi ve alanı DASK kapsamında kabul edilir.

Deprem Sigortası DASK Fiyatı Ne Kadar?

Herhalde deprem sigortası yaptırmak isteyenlerin aklındaki başlıca soru deprem sigortası ne kadar sorusudur. Deprem sigortası dendiğinde akla iki çeşit sigorta gelmektedir. Bunlardan birisi Dask diğeri ise Konut sigortasıdır. Dask zorunlu bir sigorta olup Konut sigortası ise isteğe bağlı olarak yapılır. Deprem sigortası ne kadar sorusuna net bir şekilde cevap verebilmek için öncelikle konutunuz ile ilgili detayların alınması gerekmektedir. Ancak bu şekilde sizlere net bir fiyat verebiliriz. Sigorta fiyatlarını etkileyen bir çok kalem mevcuttur.

Evinizin hangi ilde olduğundan tutun, kaç yıllık olduğuna kadar bir çok etken ödeyeceğiniz primde ciddi anlamda değişiklikler yapacaktır. Bizimle çalışan tüm müşterilerimizde olduğu gibi eğer bizlerle çalışmak isterseniz deprem sigortası konusunda en uygun fiyatla sizlere yardımcı olacağımıza emin olabilirsiniz. Deprem sigortası özellikle bizim ülkemiz gibi deprem fayında olan ülkeler için çok önemli bir konudur. Türkiye bu anlamda çok ciddi sınavlardan geçmiş deprem sigortasına sahip kişiler ile sahip olmayan kişiler arasında deprem sonrası farklar çok açık bir şekilde görülmüştür.

DASK Sigortası Hesaplama

Doğal afet sigortası yani kısaca DASK kar amacı gütmeden yürütülen bir sigorta işlemidir. Bu kapsam dahilinde eğer olurda bir afet ile karşılaşırsanız devlet tarafından eviniz sigortalanmış olup zararınızda bu anlamda giderilmektedir. Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde bir ülke olduğunu düşünürsek şayet bu bu uygulama şart olmuştur. Dask hesaplaması yapılırken sizlerden alınması gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Bunlar, adres bilgileri, bina yapı tarzı, bina inşa yılı, daire yüzölçümü gibi bilgilerdir. Bu bilgiler dahilinde dask hesaplaması doğru bir şekilde yapılabilmektedir.

Firmamız ile iletişime geçtiğiniz taktirde çok kısa bir süre içinde bu hesaplama yapılarak tarafınıza bilgi verilmektedir. İsterseniz bina olarak toplu dask sigortası yaptırmanızda mümkündür. Ülkemizde Sigorta kavramı bir çok kişi için gereksiz gibi görünse de  , sigortanın ne kadar önemli olduğunu başınıza gelen en ufak bir problemde daha iyi anlayacağınıza eminiz. Yıllarca biriktirip yapmış olduğunuz yatırımlar istenmeyen bir afet veya deprem esnasında yerle bir olabilir. Tabii ki öncelikle cağ sağlığı gelmektedir ama malda canın yongasıdır. Deprem esnasında evini sigortalayanlar bunun kıymetini çok iyi bilmektedir. Olası tehlikelere karşı her zaman hazırlık olunması gerekmektedir.

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dask sorgulama yapmak için kullanılan seçeneklerden biri www.dask.gov.tr sitesidir. E devlet kapsamında verilen bu hizmet ile istenilen verileri girerek mevcut DASK poliçeniz hakkında bilgi alabilir, yenileme zamanının gelip gelmediği konusunda kontrol yapabilirsiniz. DASK sorgulama için bir diğer alternatif ise mevcut DASK poliçenizi aldığınız sigorta şirketinin veya firmamızın sitesindeki DASK sorgulama butonunu kullanmaktır. İstenilen bilgileri eksiksiz girmeniz halinde poliçenizle ilgili tüm detaylara tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Deprem Sigortası Avantajları

Deprem sigortası konusunda sizlere fiyat sunarken sizlere en kapsamlı poliçeyi en uygun fiyatla sunmaya çalışıyoruz. Bunun için sizin beklentilerinizi iyi bir şekilde anlamamız gerekiyor. Gerekirse yerinde ekspertiz hizmeti yağan firmamız depren anında olabilecek tüm felaketlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlamaktadır. Sadece sizler için değil sevdikleriniz için de önemli olan deprem sigortası ile birikimlerinizi garantili bir şekilde koruyabilmektesiniz. Firmamız sadece deprem konusunda değil sigorta konusunda her alanda deneyimli kadrosu ile hizmet vermektedir. Kadromuz sürekli olarak bu anlamda eğitimlere katılmakta ve size daha iyi hizmet sunabilmek için kendisini geliştirmektedir. Ancak bu şekilde içinde yaşadığımız çağın ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlayarak onlara en iyi çözümü sunabiliriz. Aynı zamanda her müşterinin bize başka bir müşterimiz için referans olduğunu biliyoruz. Bu sebeple müşteri memnuniyetini maksimum derecede sağlamaya çalışıyoruz ve bunun için asla taviz vermiyoruz. Referanslarımızı incelediğinizde bunu daha iyi anlayacağınıza eminiz.

Dask Sigortasının Kapsamı

Dask Konut ve işyeri dask sigortaları deprem, depremin olası etkileriyle oluşacak yangınlar, su basmaları gibi bütün hasarları poliçede belirtilen limitler dahilinde karışlayan bir sigortadır. Dask sigortası bahse konu bu olayların meydana gelmesi durumunda zarara uğrayan kişinin zararını karşılayarak zor durumlardan kurtarmaktadır.

Dask deprem sigortası, belediye sınırları içinde bulunan, tapu kaydı olan ve özel mülkiyete tabi olan araziler üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar ile bağımsız diğer bölümleri ve bu binaların içinde yer alan büro ve dükkan gibi yerlerde meydana gelen hasarlar içinde yapılmaktadır.

Dask Sigortası, ev ve iş yerlerindeki, ana duvarlar, temeller bağımsız bölümleri ayıran diğer ortak duvarlar, bahçe ve istinat duvarları, asansörler, tavan, tabanlar, merdivenler, diğer boşluklar, koridorlar, çatılar, bacalar ve binanın benzer nitelikteki tamamlayıcı kısımlarında meydana gelenler hasarlar DASK tarafından tazmin etmektedir. Diğer taraftan enkaz kaldırma, İş ve kar kaybı, gibi dolaylı hasarlar ile vefat dahil olmak üzere tüm bedeni zararlar ve manevi tazminat istekleri bu sigorta kapsamında değerlendirilmemektedir.

Başlıca DASK Sigortası Teminatları Nelerdir?

DASK ile;

 • Binanın temeli,
 • Ana duvarları,
 • Bölümler arasındaki ortak duvarları,
 • Bahçe ve istinat duvarları,
 • Tavan ve zeminler,
 • Merdivenler, merdiven boşlukları, asansörler ve koridorlar,
 • Çatılar, bacalar ve bunlara benzeyen nitelikteki tüm unsurlar

Teminat kapsamına alınabilir. Azami teminat tutarı hesaplarınken, evin yıkılması halinde yeniden yapım masraflarının güncel değerleri baz alınmaktadır. Eğer evin değeri verilen teminatı aşıyorsa, sigorta ettiren poliçesine ek teminatlar alarak güvence kapsamını genişletebilmektedir.

DASK ve Özel Deprem Sigortası Farkları

DASK özel olarak yaptırılan deprem sigortasından farklıdır. Özel deprem sigortaları isteğe bağlıdır ve hırsızlık, yangın, patlama gibi özel durumları da içerebilir. Ancak DASK sadece doğal afetler için düzenlenir ve zorunludur. Mülkün alım, satım, kiralama veya ipotek edilme gibi durumları için zorunlu olan DASK’ın yenileme zamanı yaklaşınca bir sonraki yıl için yeni bir poliçenin düzenlenmesi gerekir.

Eğer konutunuz için mevcut bir DASK’ınız varsa ve yenileme zamanı konusunda emin değilseniz, DASK sorgulama araçları konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu sayede poliçenizi ne zaman yenilemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Dilerseniz DASK sorgusunun yapılması ve yeni DASK poliçenizin hangi tarihte yenilenmesi gerektiği konusunda firmamızı arayabilirsiniz. Poliçe numaranızı vermeniz halinde sorgulamayı sizin için yapar, yenilemeniz gereken tarih hakkında bilgi verir, yeni DASK poliçeniz için size özel teklifler sunarız.

DASK Poliçe Bedeli Ne Kadardır?

Dask, konut ve işyeri dask sigortaları poliçe bedeli ev veya iş yerinin büyüklüğüne göre ve deprem risk bölgesine göre değişiklik göstermektedir. Fiyat ve diğer detaylı bilgilere ulaşmak için okumussigorta.com internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Binanızı ve işyerinize dask sigortası yaptırırken oturum alanının doğru olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Olduğundan daha küçük yüz ölçümüne sahip iş yeri veya ev beyan ederseniz deprem sonrasında uğrayacağınız zarar fazla ödenecek teminat az olacaktır.

DASK için Başvuru Evrakları Nelerdir?

DASK poliçenizi yaptırmak içi; isim soy isim, vergi veya Tc kimlik numarası, sigorta yaptırtılacak ev veya iş yerinin açık adresi, ada parsel pafta içeriği belirtilen tapu sureti, bina yapı ruhsatı, brüt yüz ölçümü poliçe düzenlenmesinde istenilen başlıca evraklaradır.

Deprem Sigortası Yenileme İşlemleri

Dask sigortası her yıl düzenlenen tarihlerde yenilenmesi gerekmektedir. Yenileme işlemlerini mevcut poliçe numaranızla diğer belgelere gerek kalmaksızın kolayca yaptırılabilmektedir

Aşağıdaki formu doldurarak, uzman danışmanlarımızdan ücretsiz teklif alabilirsiniz.
DASK – Deprem Sigortası TALEP FORMU