ANADOLU SİGORTA
Elektronik Cihaz Sigortası

Anasayfa

Mühendislik Sigortaları

Elektronik Cihaz Sigortası

Elektronik Cihaz Sigortası

Elektronik cihaz sigortası, sigorta kapsamında bulunan cihazların başına gelebilecek belli nitelikteki her türlü hasarı karşılayan sigortalardır. Elektronik cihaz sigortaları, bir All Risks sigortasıdır.

Elektronik cihaz sigortası kapsamı

Elektronik cihazların sigorta kapsamına alınması için hasarın beklenmedik bir anda ve aniden ortaya çıkması gerekir. Yani olağan koşullarda ve gerekli önlemler alınmışken ortaya çıkan hasarlar sigorta kapsamında kabul edilir. Elektronik cihazlar özellikleri gereği belli fiziki koşullarda muhafaza edilerek kullanılmalıdır. Bu konudaki ihmal veya özensizlik poliçe kapsamında değerlendirilmez. Ayrıca hasarın işletmenin veya cihazın iç yapısındaki bir sorundan değil, dışarından gelen bir etki sebebiyle zarar görmesi gerekir. Örneğin bir bilgisayarın aniden çalışmaması dış değil iç etkidir ve ancak garanti kapsamında değerlendirilebilir. Ancak bilgisayar tesisin ana trafosundaki ani voltaj yükselmesi sebebiyle çalışmaz hale gelmesi sigorta kapsamında kabul edilerek ödenecek bir risktir.

Elektronik cihaz sigortası ile hangi ürünleri sigortalayabiliriz ?

  • Bilgisayarlar,
  • Bilgi işlem merkezleri,
  • Ofis ekipmanları,
  • Haberleşme, radyo, TV ekipmanları,
  • Tıp cihazları,
  • Grafik basım yayın endüstrisi ekipmanları,
  • Alarm, test, otomasyon ve ölçüm ekipmanları,

Elektronik cihaz sigortasının fiyatlandırması

Elektronik cihaz sigortasında prim miktarı çeşitli kriterlere göre tespit edilir. Ancak genel bir hesaplama ile; yeni cihaz alım satım bedeli, her türlü nakliye bedeli, gümrük vergi ve harçları, montaj masrafları gibi kalemler dikkate alınarak hesaplama yapılır. Eğer cihazın eskisi gibi sorunsuz çalışmasını sağlayacak şekilde tamiri mümkünse tamir masrafı sigorta bedelinden karşılanır.

Poliçeye ana teminatlar yanında çeşitli ek teminatlar konulması mümkündür. Özellikle doğal afetler, sosyal olaylar, hırsızlık, terör gibi klozlarla poliçedeki teminatlar artırılabilir. Günümüzde hangi sektörde olursa olsun, tüm işletmelerde elektronik cihazlar kullanılmaktadır. Firmaya ait tüm bilgilerin ve işleyişin bulunduğu elektronik cihazlar, bazen de işletmenin ana faaliyet konusu için elzemdir. Bu yüzden işletmedeki elektronik cihazların zarar görmesi, işlerin aksamasına ve mali zarara sebep olur.Elektronik cihaz sigortası ile işletmenizdeki her türlü makineyi korumaya alarak zarar görmeleri halinde yenisi ile değiştirmeniz mümkün olmaktadır.

Aşağıdaki formu doldurarak, uzman danışmanlarımızdan ücretsiz teklif alabilirsiniz.
Elektronik Cihaz Sigortası TALEP FORMU