ANADOLU SİGORTA
Nakliyat Sigortası

Anasayfa

Nakliyat Sigortaları

Nakliyat Sigortası

Nakliyat Sigortası

Nakliyat sigortası hakkında merak ettiğiniz her şeyin yanıtı bu sayfada… Nakliyat tüm işletmelerin işlerinin bir parçasıdır. Sürekli olarak mal alıp mal satmakta olan firmalar ürünleri de haliyle bir yerden bir yere taşımak zorundalar. İşte böyle bir durumda olası kazalar veya durumlar için ürünlerini korumak isteyen işletmeler için nakliyat sigortası hizmeti vermekteyiz. Nakliyat sigortası ister deniz, ister kara ister hava yolu ile taşıma yapın her türlü yükünüzü belirtmiş olduğunuz fatura değeri kapsamında korumaktadır.

Bu yükün içinde kıymetli eşya dediğimiz her türlü mücevheratta girebilmektedir. Özellikle kıymetli eşya sigortası neredeyse mutlaka yapılması gereken sigortalar arasında gelmektedir. Ülkemizde her ne kadar her yıl yeni yollar yapılsa da yine de bir çok yerde kaza riski mevcuttur. Böyle bir durumda olası bir kaza anında eğer nakliyat sigortasına sahip değilseniz büyük zararlar görebilirsiniz. Ayrıca yükünüz sadece kazaya değil hırsızlık gibi diğer etkenlere karşıda güvenlik altına altına alınmış olmaktadır.

Nakliyat sigortası yaptırırken poliçenizi detaylı bir şekilde okumanızı ve kapsadığı teminatları veya sizin özel olarak istediğiniz teminatları iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde sağlıklı bir nakliyat sigortası yaptırdım diyebilirsiniz. Aksi taktirde ne yaptırdığınız bilmezseniz şayet herhangi bir problem karşısında mağdur kalabilirsiniz.

Okumuş Sigorta ile Nakliyat Sigortası

Firmamız üzerinden nakliyat sigortası hizmeti aldığınızda göreceksiniz ki müşteri temsilcisi arkadaşlarımız detaylı bir şekilde karşılaşabileceğiniz tüm sorunları size anlatacak bu sorunlar karşısında sizlerin yükünüzü nasıl koruyacağınızı ve olası bir durumda öncelikli olarak neler yapılacağını çok iyi anlamış olacaksınız. Yine görüşme esnasında aklınıza takılan bir şeyler olursa bizlere bunu sorabilirsiniz. Sigortacılık mümkün oldukça şeffalık gerektiren bir meslektir. Firma olarak bu şeffaflık misyonu çerçevesinde müşterilerimize yardımcı olmaktayız.

Bizler inanıyoruz ki mutlu bir müşteri her zaman sizin yerinize çalışır ve size yeni müşteriler kazandırır. Firmamız sadece nakliyat sigortası konusunda değil sigorta denilince akla gelen tüm kalemlerde sizlere yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu hizmeti sizlere en uygun şekilde sunmaya çalışmaktadır. Bizler sizlerin geleceğinizi sigortalarken aynı zamanda kendi geleceğimizi de sigortalamış oluyoruz. Bu yüzden sizlerden ricamız sigorta ile ilgili her türlü aklınıza takılan soruda bizleri aramanız. Sizlere en doğru ve en hızlı şekilde yardımcı olunacağına emin olabilirsiniz.

Nakliyat Sigortası Hesaplama

Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışı nakliyat sigortası yapan bazı acenteler müşterilerinin kendilerine teklif sunmasına olanak sağlamaktadır, dolayısıyla müşterilerin sigorta acentelerindeki poliçelerine uygun bir teklifi varsa sözleşme kolay ve iki taraf tarafından da güvenilir bir şekilde imzalanabilmektedir. Bu nakliyat sigortalama işlemlerinin fiyatlandırılmasının genel bir formülü olmamakta ve acenteden acenteye göre değişmektedir.

Örneğin herhangi bir sigorta acentesi şöyle bir formül ile size teklif verebilmektedir; malın tamamının kaybedilmesi veya kullanılamaz durumda olması durumunda sigorta şirketinin müşterisine ödeyeceği tazminat tutarı belirtilen hasar miktarının sigorta bedelinin sigorta değerine bölünmesinden ortaya çıkan sonuç ile çarpılmasıyla elde edilmektedir. Fakat bu durum bazı firmalarda farklı matematiksel hesaplar ile yapılmaktadır ve müşteriye yapılan teklifler veya alınan teklifler neticesinde hem mala biçilen değer hem de teminatının içerdiği para değerinin hesaplanışı acenteden acenteye farklılıklar taşımaktadır.

Nakliyat sigortası hesaplanırken müşterilerin acenteler ile bire bir ve doğrudan bir şekilde iletişim kurması daha sağlıklı olacaktır çünkü gerek müşteri memnuniyeti gerek ise tekliflerin alınıp verilmesi baz alındığında ortaya bazı özel durumlar çıkabilmektedir ve bu özel durumların neticesinde nakliyat sigortalarının hesaplanmaları farklı sonuçları da içerebilmektedir.

Neleri Kapsar?

Nakliyat sigortası yaptırmak isteyenlerin bir çoğunun kafasında nakliyat sigortası neleri kapsar hakkında bir soru işareti vardır. Nakliyat sigortası neleri kapsar dendiğinde yükün durumuna göre bu çok değişkenlik gösterir. Yükün durumuna göre nakliyat sigortası yapıldığı için en doğru bilgiyi yükün genel durumu ile ilgili bizleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Bizim gibi Sigorta Brokerleri bir çok sigorta firması ile birlikte çalışmaktadır. Bunun sebebi ise müşterisine en uygun çözümü yine en uygun fiyatlarla sunabilmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda farklı sigortaları ile birlikte çalışılabilmektedir. Bu tamamen sizin işinize özel tasarlanan bir kurgudur.

Taşıyacağınız ürün ne olursa olsun bu şekilde size bir çözüm çıkartabilmekteyiz. Aynı zamanda aynı yük ve teminatlar için farklı firmalar arasında fiyat ve performans değerlendirmesi yaparak sizin için en doğru olanı sizlere sunarız. Sigortacılık güven işi olduğu için amacımız öncelikle karşılıklı bu güven ortamını yakalayabilmektir. Bu şekilde çok uzun zamandan beri çalıştığımız bir çok firmamız mevcuttur. Bu firmalarımızdan da teyit alacağınız üzere bizler sürekli olarak sizleri korumakla yükümlüyüz. Bir sigorta firmasına bağlı olmadığımız için ve bizler sizin adınıza farklı firmalardan teklif aldığımız için aslında müşterilerimizin bir personeli gibi davranmaktayız.

Avantajları Nelerdir?

Buna ekstra olarak, sigortalama işlemine de başlamadan önce acentelerin temel sigortalama şartlarını ve kasko poliçelerini incelemek farklı sigorta şirketleri arasında seçim yapabilmenizi kolaylaştırabilmektedir. Müşterilerin sigorta şirketleri hakkında ufak bir internet araştırması veya ilgili acenteye telefon, mail veya faks yoluyla nakliyat sigortasının farklı acenteler tarafından koşullandırılan farklı kapsama alanlarını öğrenmesi tavsiye edilmektedir zira her revaçta olan acentelerin yanında daha düşük ücretlerle çalışan dolandırıcılar da nadir de olsa çıkabilmektedir ve bu nedenle iyi bir araştırmanın ve güvenilir firmaların tercih edilmesi bu riski en aza indirecektir. Acente ile iletişime geçip anlaşıldığı takdirde imzalanacak sözleşmeden hemen sonra nakil işlemi başlatılabilir.

Kimler Yaptırmalı?

Nakliyat sigortasını kara, hava veya deniz yolu ile taşımacılık işi ile uğraşan tüzel kişi veya şahıs şirketlerinin yaptırması gerekir. Eğer ticari faaliyet konusu taşımacılık ise her işletmenin nakliyat sigortası yaptırması ekonomik ve ticari süreklilik bakımından gereklidir.  Çünkü taşınan mal veya malın taşındığı aracın zarar görmesi sebebiyle malda da ortaya çıkan hasarların mali sonuçlarından nakliye işini yapan sorumludur. Bu zarar malın değer ve niteliğine göre belirlenir. Hasar gören malın mali bedeli yanında taşıtanın gecikmeden dolayı ortaya çıkan fer’i zararlarından da taşıyan sorumlu tutulacaktır.

İşte bu yüzden nakliye işini ticari anlamda yapan herkesin nakliyat sigortası yaptırması gerekir. Özel veya ticari eşya ayrımı yapılmaksızın yapılabilen nakliyat sigortasında sigortalı malın taşındığı aracın sahibidir. Çünkü hasar veya ziya halinde araç sahibi sonuçlarından sorumlu tutulacaktır.

Nakliyat sigortası taşınacak malın fatura bedeli veya taşıma sözleşmesine göre belirlenen eder üzerinden sefer başına düzenlenir. Çünkü her nakliyat işi birbirinin aynı olmayacağı gibi taşınan malın nitelik ve değeri de farklıdır.

Küçük primler ödeyerek büyük risk ve sonuçlardan kurtulmak için nakliyat işi yapan herkesin nakliyat sigortasını ciddiye alması ve yaptırması gerekir. Sürekli ticari taşımacılık yapan firmalar nakliyat sigortası yaptırmayı standart hale getirdikleri için sigorta şirketlerinin çeşitli indirim ve avantajlı poliçelerinden yararlanırlar.

Nakliyat sigortası yaptırma konusunda endişeniz veya merak ettikleriniz varsa bizimle iletişime geçerek her konuda bilgi alabilirsiniz. Bazen çok kıymetli malların taşındığı bu sektörde yaşanacak bir aksilik firmanın ticari hayatını bitirebildiği gibi büyük külfetlere de sebep olur. Bu tür riskleri bertaraf etmek ve sigorta şirketi ile paylaşmak için nakliyat sigortası yaptırmanız gerekir.

Nakliyat Poliçesi

Nakliyat poliçesi, ticari anlamda nakliye işi yapan firmaların taşıdıkları yüklerin risklerini güvenceye almalarını sağlayan sigortadır. Kara, hava veya deniz yolu ile ticari taşımacılık yapan firmaların taşıdıkları mallar çeşitli sebeplerle zarar görebilir. Zararın miktarı taşınan malın kıymetine göre değişecektir. Ancak kıymeti fazla malların hasar görmesi halinde nakliye firmasının bu bedeli karşılaması çok zor olabileceği gibi bazen ekonomik güçlüğe hatta iflasa bile yol açacak boyuta ulaşabilir. İşte nakliyat poliçesi nakliyat firmalarının taşıdıkları malların risklerini güvenceye alarak ticari hayatlarının sürekliliğini sağlaması açısından önemlidir.

Poliçe kapsamına alınan riskler nakliyatçının talebine göre belirlenir. Risklerin belirlenmesinde taşınan malın türü, miktarı ve değeri kadar ulaşım şekli ve buna ilişkin riskler de dikkate alınmalıdır. Taşınan malın kaza veya başka bir sebeple zarar görmesi halinde ortaya çıkacak tazminat bedeli poliçe kapsamında ve teminat miktarlarına göre sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

Nakliyat poliçesi ile özel eşya, ticari eşya, makine, araç gibi normal mallar sigortalanabileceği gibi altın, kıymetli taş, nakit para gibi yükte hafif pahada ağır şeylerin de teminat kapsamına alınması mümkündür. Sel, yangın, hırsızlık, gasp, silahlı soygun, terör, yer kayması gibi öngörülemeyen ve önlenemeyecek riskler için yapılan nakliyat poliçesi sefer bazında düzenlenir. Yani nakliyat sigortası belli bir araç veya firma için ve belli süreli hazırlanan diğer sigortalardan farklı olarak her nakil işi için ayrı hazırlanır. Çünkü her nakil işinde taşınacak malın özelliği ve değeri aynı olmayacaktır. Taşınan şeyin bedeli ve türüne göre belirlenen değer (ticari mallarda fatura bedeli üzerinden) poliçe miktarını belirler. Bu anlamda hem nakliyeciyi hem de taşıtanı tam olarak teminat altına aldığını söylemek gerekir. Diğer yandan ticaretin niteliği gereği belli dönemlerde çalışmayan firmalar için sefer bazında poliçe düzenlenmesi çok daha avantajlıdır.

Nakliye işini ticari amaçla yapan tüm firmaların nakliyat poliçesi almaları gerekir. Nakliyat poliçesi firmanın risklerini ve ticari geleceğini koruduğu kadar piyasadaki güvenilirliği açısından da büyük önem taşır. Küçük miktarlarda primlerle büyük riskleri güvenceye alan nakliyat poliçesi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizi arayın.

Nakliyat Sigortası Primleri

Nakliyat sigortası taşıtanın içinin rahat etmesi veya ticari reklam vasıtası olması için yapılmamalıdır. Çünkü nakliyat sigortası taşıtanı veya malı değil, sigortalıyı yani taşıyanı koruma altına alır. Bu durumda sigortalı kendi hakkındaki korumayı ne kadar geniş tutarsa o kadar avantaj sağlayacaktır. Eğer taşımanın niteliğine uygun bir poliçe var ve risk gerçekleşirse, sigorta şirketi zararı sigortalı adına taşıtan yani mal sahibine ödeyecek ve sigortalı ticari faaliyetlerinin devamlılığı ve ticari güvenilirlik açısından herhangi bir kayba uğramayacaktır. İşte bu yüzden yapılan işin niteliğine göre ve tüm hususlar titizlikle değerlendirilerek bir poliçe almak nakliyatçı açısından iyi bir muhasebeci bulmak kadar önemli sonuçlar yaratır.

Nakliyat sigortası primleri sanıldığı gibi yüksek rakamlar değildir. Hesaplama malın niteliğine ve taşıma işinin özelliğine göre yapılmaktadır. Diğer yandan nakliyat sigortası sefer bazında düzenlendiği için primleri benzer içerikli sigortalardan çok daha düşüktür. Küçük miktarda primlerle büyük riskleri güvenceye almak basiretli bir tavırdır. Kaldı ki Türk Ticaret Kanunu da çeşitli hükümlerinde ticaret erbabının faaliyetleri esnasında basiretli yani işin gerektirdiği özen ve sorumluluğu yerine getirmiş olmayı iyiniyetli sayılma açısından ön şart olarak kabul eder. Bu anlamda gerekli tedbirleri alarak faaliyetlerini yerine getiren bir işletmeyi hukuken ve ahlaken sorumlu tutmak mümkün olmayacaktır.

Sigorta Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sigorta acenteleri genellikle nakil işlemlerinde müşteri ile arasında şirket poliçeleri dahilinde teklif alarak veya teklif vererek bir sözleşme imzalamaktadır bu bağlamda acentelerin müşterilerinin akıllarında nakliyat sigortası yapılırken nelere dikkat edilmeli veya sigorta kapsamı dışında kalan maddeler nelerdir gibi soruların olduğu görülmektedir. Sigorta acenteleri genellikle tam zıya teminatı veya diğer kısıtlı teminatlarla müşterilerinin mallarının taşıma esnasında başlarına gelebilecek zararlarını karşılayabilecek iki tür sigortalama prensibi bulunmaktadır dolayısıyla nakliyat sigortası yapılırken nelere dikkat edilmeli sorusunun ilk cevabı olarak müşterilerin hangisini tercih edeceği oldukça önemlidir.

Merak Edilenler ve Yanıtları

Size nakliyat sigortası ile ilgili merak edilenler hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Çünkü taşımacılık sektörünün en önemli güvencelerinden biri olan nakliyat sigortası ile ilgili merak edilenler sebebiyle çeşitli sorularla karşılaşıyoruz. Bu yüzden sizi nakliyat sigortası ile ilgili merak edilenler hakkında bilgilendirmek istedik.

Nakliyat sigortası, nakliye konusu malların nakliye esnasında görebilecekleri zarara karşı taşıyanın malın mali bedelinden olan sorumluluğu için yapılır. Taşımacılık sektörünün gün geçtikçe büyümesini dikkate alan sigorta şirketleri hem nakliyat firmalarının risklerini paylaşmak hem de ticari devamlılıklarını sağlamak için sigorta poliçesini geliştirmişlerdir. Nakliyat sigortası emtia sigortaları arasında yer alır.

Taşınan eşya yada malın belirlenen tarihte ve sağlam şekilde varış noktasında olması önemlidir. Özellikle ticari mallar için varış zamanı ve malın hasarsız teslimi işin en önemli kısmıdır. Nakil esnasında araçta veya malda beklenmeyen ve öngörülemeyen bir zararın ortaya çıkması sonucu mal değerini yitirir veya hasara uğrarsa, nakliyecinin malın bedeline ilişkin yasal sorumluluğu doğar. Diğer yandan herhangi bir sebeple teslim zamanında gecikme olması ve bu yüzden taşınan malın sahibinin uğrayacağı zararlar da nakliyat sigortasından karşılanacaktır.

Nakliyat sigortası teminatları ana ve ek teminatlar olarak iki kategoriden oluşur. Ana teminatlar; nakil aracının devrilmesi, çarpışması, bir yere çarpması veya nakil aracına çarpılması, yangın, yıldırım düşmesi, yol şartları sebebiyle yaşanan hasarlar gibi hususlar olarak özetlenebilir.

Ek teminatlar genel olarak; yükleme, nakil ve boşaltma esnasında ortaya çıkacak zararlar, terör, ayaklanma, savaş, deprem gibi sosyal veya doğal olaylar ,hırsızlık, gasp gibi çeşitli seçenekler olarak sunulur. Nakliyat şirketinin taşıdığı mal, çalıştığı güzergahtaki mutad sorunlar, malın değeri gibi kriterleri birlikte değerlendirerek ek teminat alması en doğru olanıdır.

Nakliyat sigortası eşya ya da mal gibi şeylere ilişkin olabileceği gibi altın, kıymetli evrak, para veya mücevher gibi varlıklara da yapılabilmektedir.

Sigorta konusunda söylenmesi gereken bir diğer husus ise poliçenin sefer bazında düzenlenmesidir. Yani diğer benzer sigortalar gibi tek seferde ve belli süre için değil, her sefer için ayrı poliçe şeklindedir.

Aşağıdaki formu doldurarak, uzman danışmanlarımızdan ücretsiz teklif alabilirsiniz.
Nakliyat Sigortası TALEP FORMU