ANADOLU SİGORTA
Trafik Sigortası

Anasayfa

Araç Sigortaları

Trafik Sigortası

Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince motorlu taşıt sahiplerinin yaptırması zorunlu olan sigortadır. Kara yolu motorlu taşıt sahipleri, araçlarının satın aldıkları andan itibaren her yıl sigorta poliçesini yeniletmek zorundadır. Sigortası olmayan, süresi biten araçlar yol kontrollerinde tespit edilmeleri halinde trafik ekiplerince çekilerek trafikten men edilirler. Sigorta yaptırılıp, poliçe ilgili memura teslim edilmeden aracın trafiğe çıkarılması veya araç sahibine teslim edilmesi mümkün değildir.

Trafik sigortası fiyatları nasıl belirlenir ?

Trafik sigortası poliçe limitleri ve primleri her yıl Bakanlar Kurulu ve ilgili bakanlık tarafından belirlenerek ilan edilir. Araçların fiyatlarındaki artış, yedek parça fiyatları ve enflasyon ile döviz miktarları göz önünde bulundurularak belirlenen bu tarife; aracın yaşı ve teknik özelliklerine göre yapılan özel bir hesaplama sistemi ile poliçeye geçirilir.

Trafik sigortasının kapsamı nedir?

Trafik sigortası, motorlu taşıtlar ile yapılan kazalarda, karşı taraf ve 3. kişilerin uğradığı maddi ve bedeni zararları karşılar. Poliçe limitleri dahilinde sigorta bedeli zarar gören tarafa ödenir. Ancak zarar poliçe limitlerinin üzerinde ise aradaki farktan araç sahibi sorumlu olacaktır. Bu farkı da sigortalatmak isteyen sürücüler, koruyucu mali mesuliyet sigortası ile kendilerini tam anlamıyla sigorta güvencesi altına alabilirler. Sigorta poliçelerindeki genel ve özel şartlar ile ana teminatlar genellikle aynıdır. Kanunen zorunlu bir sigorta olması sebebiyle, bu hususlarda fazla değişiklik yapılamaz. Ancak ek teminatlar ile güvence kapsamı genişletilebilir. Poliçenin ana teminatlarında tüm riskler ayrı ayrı gösterilerek, her bir risk için sağlanan teminat belirtilir. Ölüm, yaralanma, maddi hasar, hastane masrafları, ayrı ayrı yer alır. Ancak trafik sigortası ile manevi zararların karşılanması mümkün değildir.

Trafik sigortaları zorunlu mudur?

Trafik poliçeniz yoksa veya süresi bitti yahut bitmek üzere ise en kısa zamanda poliçenizi yeniletmeniz gerekir. Çünkü aracınızın trafikten men edilmesi size ekonomik olarak çok daha pahalıya mal olacaktır. Eğer yeni bir araç aldıysanız veya trafik poliçenizin yenilenme zamanı geldiyse, sizin iyi bir sigortacıya ihtiyacınız var demektir. Sigorta ile ilgili her konuda olduğu gibi trafik sigortası konusunda da en kapsamlı poliçelerle üretim yapan firmamızın hizmetleri ve diğer konularda bilgi almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Siz de başta bu sigorta olmak üzere, birçok sigorta hakkında bilgi edinmek ve uzman düzeyinde anlaşılabilir bir şekilde bilgi alabilmek için hemen Okumuş Sigorta ile iletişim kurabilirsiniz. Okumuş Sigorta, sigorta brokerliği kategorisinde hizmet veren uzman bir firmadır.

Aşağıdaki formu doldurarak, uzman danışmanlarımızdan ücretsiz teklif alabilirsiniz.
Trafik Sigortası TALEP FORMU